Německý dlouhosrstý ohař
Německý dlouhosrstý ohař
Mezinárodní název: Vorstenhund
Oficiální zkratka v ČR: NDO
Historie a původ: Předky německého dlouhosrstého ohaře byli tzv. ptačí psi. Ptačí psi měli za úkol vyhledávat v poli pernatou zvěř bez jejího následného vyhánění. Již v 16. století byli zobrazování dlouhosrstí lovečtí psi, kteří svou velikostí a typem odpovídali dnešním německým dlouhosrstým ohařům. Německý dlouhosrstý ohař patří mezi ohaře kontinentální, což znamená, že nebyl vyšlechtěn na britských ostrovech, nýbrž v Evropě. Původ má ohař v Německu. Německý dlouhosrstý ohař byl oblíbeným psem myslivců, ale před začátkem čistokrevného chovu byl bezplánovitě křížen, a to hlavně s pointry a setry. Při plánovitém šlechtění pak nebyl kladen důraz pouze na vzhled psa, ale také na jeho lovecké schopnosti. Postupným šlechtěním se však docílilo velkého zlepšení a dnes jsou němečtí ohaři stejně všestranní jako ohaři angličtí. Od začátku 20. století se pak typ německého dlouhosrstého ohaře téměř nezměnil.
Vzhled: Velikost feny je v kohoutku 60 - 63 cm a u psů je 63 - 66 cm. Váha je v rozmezí 28 - 32 kg.
Věk: Dožívá se 12 - 14 let.
Povaha: Tento pes je živý, inteligentní a dovře ovladatelný. Pro své okolí je přátelský, příjemný a klidný. Svému páníčkovi je nesmírně věrný, ke zbytku rodiny je přátelský. K cizím lidem je nedůvěřivý. Při potkání s cizím psem nebývá agresivní a nevyvolává rvačky. Při setkání s jinými druhy zvířátek je třeba si uvědomit, že německý ohař je lovecký pes! Tento hafan má pozitivní vztah k dětem. Potřebuje hodně pohybu.
Základní péče: Srst německého dlouhosrstého ohaře je nutné pravidelně pročesávat a kartáčovat, zejména v období línání. Na vzhledu srsti je nejlépe vidět, jak se majitel o svého psa stará jak ohledně hygieny a čistoty prostředí, ve kterém pes žije, tak ohledně výživy. Kromě srsti je však potřeba věnovat pozornost také čistotě očí, uší, nosu a chrupu. Oči je nutné mýt borovou vodou, kontrolovat čistotu zvukovodu, v případě potřeby uši vyčistit. Nutná je také pravidelná kontrola chrupu, na kterém se může vytvářet zubní kámen, který je potřeba odstranit. Drápky ohaře je potřeba udržovat krátké.
Zvláštní nároky: Německý dlouhosrstý ohař miluje pohyb a je potřeba mu ho dostatek také zajistit. Potřebuje hodně zaměstnání a vzruchu, zvláště loveckého zaměření. Také má velmi v oblibě vodu a plavání. Rozhodně mu nesvědčí usedlý život na gauči.
Výchova: Německý dlouhosrstý ohař je velmi inteligentní, jeho výchova není nikterak náročná. Je dobře zvladatelný a má ochotou k učení novým věcem. Stejně jako u jiných plemen psů je však zapotřebí velká dávka trpělivosti, důslednosti a pochopení. K loveckému výcviku lze přistoupit, až když pes zvládá základní pokyny.
Inspirace byla nalezena na stránkách www.hafici.cz
Náhledy fotografií ze složky Německý ohař