Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký pitbulteriér

4. 6. 2008

Americký pitbulteriér

ObrazekAmerický pitbulteriér, zkráceně pitbul (v zemi původu American Pit Bull Terrier) z anglického pit = aréna a bull = býk.

Původ a historie Amerického pitbulteriéra

 Po hladomoru v roce 1845 se miliony Irů stěhovalo ze své země do Ameriky a ti nejchudší do Anglie. Tam podle tehdejších zákonů nesměli chudí vlastnit lovecké psy, ale přitom potřebovali lovit a chránit svůj majetek před divokou zvěří. Proto cvičili menší teriéry a bojovnost jim dodávali při stále oblíbenějších psích zápasech. Tak vznikli tzv. „pitteriéři", jako nová psí odnož. Tito angličtí bojoví psi se dostávali společně se skotskými psy k americkým Irům v oblasti Bostonu, kde je farmáři potřebovali na ohlídání stád dobytka a také pro zápasy. Zde je křížili s většími psy a tak postupně vznikl Americký pitbulteriér a Stafordšírský teriér. Na rozdíl od jejich blízkých příbuzných buldoků ale nebojovali s býky, ale téměř výhradně vždy se psy, většinou zase s bulteriéry. Plemeno dosud není uznáno FCI, a jelikož se vždy šlechtil hlavně charakter psa, existují i značné exteriérové rozdíly.

 

 Povaha a charakter

Americký bulteriér je mírumiovný k lidem a zcela oddaný své rodině. Dokáže ji bránit i za cenu ztráty života. Také velmi těžce nese, když rodinu někdo opustí. Má vyrovnanou povahu, je kamarádský a hodí se i k dětem. Americký pitbulteriér je společenský pes, který má rád každou návštěvu, třebaže je vůči cizím lidem trochu rezervovaný. Je výjimečně odolný vůči fyzické a psychické zátěži, dokáže vytrvale a tvrdě pracovat a potřebuje být stále něčím zaměstnán. Při styku s jinými psy dává najevo svou nadřazenost, kterou má geneticky zakódovanou. Při správné výchově s ním však nejsou problémy a svou trochu pošramocenou pověst si určitě nezaslouží. Ve špatných rukou může být ovšem „pitbul" nebezpečný, a to především proto, že se vždy chce svému pánovi zavděčit, což je snadno zneužitelné.

 

Popis a vzhled

 Americký pitbulteriér je pevný, atletický pes s kvadratickou stavbou těla, který působí sebejistým a spolehlivým dojmem. Hlava je hranatá, mohutná, mezi ušima široká, oči malé, oválné a hluboko nasazené. Má výrazné lícní kosti, silné čelisti, zuby s nůžkovým skusem, kde horní zuby překrývají spodní, nos se široce rozevřenými nozdrami a vysoko nasazené uši. Krk má Americký pitbulteriér silný, stejně jako pevné svalnaté plece, krátký mírně se svažující hřbet a hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Ocas je krátký, nízko nasazený a ke konci se zužující. Má mohutné silné končetiny se středně velkými tlapami. Srst je krátká, lesklá a na dotyk tvrdá. Je přípustné jakékoli zbarvení. Váha se pohybuje od 13 do 22 kg u fen a od 16 do 30 kg u psů.

Obrazek Plemenný standard

Americký pitbulteriér není oficiálně uznaným plemenem. Jediná organizace, která může vést plemenné knihy a vydávat certifikáty a rodokmeny je ADBA (American Dog Breeders Association), založená roku 1902.

 Základní péče o Amerického pitbulteriéra

 Nejdůležitější součástí péče o pitbula je výchova, které se musíme věnovat již od útlého štěněčího věku. Je potřeba mít pevnou ruku a umět dodat správnou motivaci. Je nutné psa dobře socializovat, vybudovat si autoritu a hlavně si jí umět udržet. Americký pitbulteriér má rád hodně pohybu, dlouhé vycházky, miluje různé psí sporty, a toto vše je mu potřeba dát. Na procházce by měl mít pro jistotu náhubek i dobře vychovaný pes. Srst nepotřebuje žádnou nadstandardní péči.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Americký pitbulteriér

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pitbul versus ostatní psi a hlavně jejich chovatelé

(František, 4. 12. 2011 10:20)

Můj komentář je tohoto znění. Vlastním amer. pitbulteriéra, stáří 5 le. Jak je psáno, je to oddaný společník, přátelský k lidem a také k ostatním psům, ale ne ke všem. Veliký problém je ten s majiteli ostatních plemen, hlavně většího vzrůstu, na rase nezáleží, záleží jen na tom jak si je jejich majitelé vychovali. Problém spočívá v tom, že vy jdete na procházku s pitbulem, kterého vedete řádně na vodítku, pes má koš a najednou k vám přiběhne volně pobíhající pes majitele a začne na pitbula vrčt a štěkat, což se zamozřejme pitbulovi nelíbí a také na něj zavrčí. Volně pobíhající pes začne běhat kolem Vás a to jejiž situace, kdy již máte co držet. Ale majitel volně pobíhajícího psa najednou dostává strach a volá na vás policii, že pitbul jej napadá, když je na vodítku, nebo si jde na vás stěžovat na úřady. A úřady dávají za pravdu těmto majitelům psů jen proto, že vy máte pitbula, ale že jste napadáni slovně vy majitelíé pitbulů, kteří si plníte své povinnosti majitele psa, že jej voidíte tak jak máte, to je již v podstatě nezajímá a problémy máte vy. Takto si někteří majitelé volně pobíhajích psů představují demokracii a tak si to představují i některé úřady, že někteří mohou porušovat předpisy a někteří nemusí, protože oni nemají úpitbula, ale mají jiné psy, kteří otravují ty občany a jejich psi, kteří si řádně plní povinnosti a ještě jsou v této společnosti neprávem osočováni a napadáni. To je poznatek ne jen můj, ale také ostatních majitelů pitbulů a podobných plemen. Opravdu je u nás právní stát. Zdravím všechny majitele amerických pitbulteriérů. František.

Re: pitbul versus ostatní psi a hlavně jejich chovatelé

(Aja, 4. 12. 2011 13:22)

K Vašemu příspěvku bych podotkla, že to jistě souvisí se zažitými představami, i bych řekla že s předsudkami, lidí, kteří si myslí, že pitbul rovná se agresivní pes. Což je samozřejmě naprostý nesmysl. Ano, každá rasa má nějaký předpoklad k něčemu, například od maltézáčka čekáme jiné věci než třeba od afghánského chrta. Ale každý pes, když se narodí, tak je vlastně stejný a záleží jen na majiteli, jak toho pejska povede a co z pejska bude.
Toto si bohužel většina lidí neuvědomuje a pak to dopadá, tak jak to dopadá. Napadne-li pes nějakého člověka je vinen pes a ne člověk, který za to může.
Bohužel vám na to nemůžu nic víc než napsat. Chápu, jak se cítíte v tomto "světě nespravedlnosti". Jako řešení bych to buď vůbec neřešila, anebo bych napsala i zdroji podložený dopis na úřad tohoto znění.

Re: pitbul versus ostatní psi a hlavně jejich chovatelé

(Lenka, 4. 3. 2012 16:21)

Bohužel s Vámi musím stoprocentně souhlasit...Donedávna jsme měli pejska-před měsícem bohužel zemřel-12,5 roku :/-byl to velmi hodný pes,dobře zvladatelný...Situace,které popisujete,jsme s ním každodenně zažívali,přesně,jak celou situaci líčíte... Ostatní chovatelé nerespektují obecná nařízení,vždyť jejich pejsek se chce jen proběhnout..!Situace je na pováženou, už ale vybírám pejska a bude to opět pitbulteriér,jsou to nádherní,milí a přátelští psi,a tato fakta za trochu nepříjemností mně osobně každopádně stojí :)..! Zdravím všechny spřátelené chovatele pitbulů :).!!!

Re: pitbul versus ostatní psi a hlavně jejich chovatelé

(jirka, 23. 9. 2012 20:04)

a tady je muj pribeh: ten vami vychvalovany a kamaradsky pes utekl svemu majiteli,preskocil 2m vysokou branu a behem par vterin popravil naseho jezevcika.co s takovym psem.

(qranos, 30. 7. 2012 21:14)

to sou nádherní psi a hodný a patří mezi moje nejoblíbenější psi ale sou taky pěkně silný

pitbull je mylacek

(a.v, 14. 10. 2009 12:24)

pitbull je super pes mame dva pitbully sou starsne hodni vzyvote name nevyjely a ni nevrcely sou to nasi milacci a jeste mame mopse a maltezaka a vsichni spolu bajecne vychazy mame je ve vnitr domu