Americký buldok
Mezinárodní název: American Bulldog
Historie a původ: Předchůdcem tohoto plemene je Anglický buldok neboli Bull, kterého používali při lovu medvědů jako návnadu a také při býčích zápasech (Bull = býk). Spolu s anglickými emigranty byl pak přivezen do Ameriky. Zatímco v Anglii byl šlechtěním zmenšen a jeho povaha byla zmírněna, v Americe zůstal divoký a energický.
Poprvé byl termín Bulldog použit v roce 1631 pro psy, kteří lovili kance a byli ochotni za svého pána položit život. Tuto vlastnost pak dědili i buldoci používaní k hlídání stád a obydlí farmářů. Po druhé světové válce plemeno téměř zaniklo, ale díky snaze jistého pana Johnsona ze státu Georgia se podařilo buldoka uchovat pro další generace. V jeho rodině je chov Amerického buldoka tradicí, kterou založil jeho otec. Pan Johnson tedy nakoupil nejlepší psy, kteří ještě zbyli, a založil linii, která je považována za nejlepší na světě. Jeho psi vypadají již několik desítek let stejně a jsou tak dobří, že za jednoho mu nabízeli až 50 tis. dolarů. Neprodal. Tento, dnes již starý pán, byl zvolen předsedou Celosvětového amerického buldok klubu a je to on, kdo se největší měrou zasloužil o popularizaci tohoto plemene. V Americe je buldok téměř legendou a stal se dokonce maskotem námořních sil.
Vzhled: Americký buldok má vyšší končetiny, je rychlejší a živější, než jeho anglický protějšek. Je to velmi svalnatý a statný pes, s velkou a silnou hlavou a čelistmi. Je velmi silný a hbitý, v končetinách však lehký. Hruď má širokou, se svalnatým krkem. Krk může mít nepatrný lalok. Hlavu má čtvercovou a širokou, se svalnatými lícemi a brázdou mezi kulatýma očima. Silný čenich je zformovaný do krabice. Stop je ostře definovaný a hluboký. Z různorodých typů uší jsou přijatelné růžovité i svěšené. Jakákoliv barva očí je povolena, ale černé oční lemy jsou u bílých psů upřednostňované. Nos má černý nebo šedivý. U černo nosých psů by i rty měly být černé, ačkoliv růžové zbarvení je povolené. Rty by měly být uvolněné. Těžké kosti předních končetin by měly být silné a velmi rovné. Zadeček by měl být velmi široký a svalnatý. Nízko posazený ocas je u kořene silný. Je to statný a silný pes, kompaktního rámce, psi jsou charakteristicky zavalitější, podsaditější a těžších kostí, než feny.
Americký buldok je odvážný, rozhodný a odhodlaný, ne však zaujatý nebo nepřátelský. Je to živé a sebevědomé plemeno. Které opravdu miluje děti. Je známé pro svoji odvahu a hrdinství, když má bránit svého pána. Měl by být dobře socializovaný a již od ranného štěněčího věku být vychovávaný k poslušnosti. Někteří z nich mohou být směrem k ostatním psům agresivní a k cizincům rezervovaní. Aby byl Americký buldok opravdu šťastný, potřebuje být ve společnosti lidí. Toto plemeno však inklinuje ke slintání. Mírné cvičení je pro ně zapotřebí.
Věk: 16 let
Povaha: Americký buldok by neměl být k člověku nadměrně bázlivý nebo plachý, ani však agresivní. Preferuje se, aby ani k ostatním psům nebyl příliš agresivní. Je inteligentní a zvědavý, neohrožený a nebojácný, miluje hry s míčem a peškem, je ochoten absolvovat dlouhé procházky a je dobrým společníkem při aktivitách na kole. K cizím je nedůvěřivý, ale v doprovodu a přítomnosti svého pána je velmi společenský pes.
Základní péče: Buldok potřebuje přítomnost své rodiny a svého pána, potom je šťastný. Úprava srsti se provádí kartáčem s pevnými štětinami a koupe se, jen když je to opravdu nutné. Srst nevydává žádný zápach a proto je buldok vhodný i pro alergiky. Pokud má pes bílou barvu, je třeba zkontrolovat, zda není hluchý. Americký buldok potřebuje alespoň mírné cvičení. Protože je to však plemeno ze skupiny molossů, je třeba být důsledný a hlavně trpělivý. Pes by se měl naučit poslechnout na první rozkaz. Přestože je schopný se mnohému naučit, není určen pro vrcholovou kynologii.
Náhledy fotografií ze složky Americký buldok