Pískomil v kostce
Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)
Jiné názvy: mongolian gerbil, mongolischen rennmaus, mongolischen wüstenrennmaus, la gerbille de Mongolie
Taxonomické zařazení:
Třída: savci
Řád: hlodavci
Čeleď: myšovití
Podčeleď: pískomilové
Rod: pískomil
Velikost: 15 cm tělo, 12 cm ocas
Délka života: 3 – 5 let
Pohlavní dospělost: 9 – 12 týdnů
Délka březosti: 27 – 30 dní
Počet mláďat: 2 – 9
Původ: Mongolské stepi, polopouště a pouště. Také oblast Zabajkalí a severní a severovýchodní Čína.
Popis: Tvar těla je obvyklý pro většinu hlodavců, pískomilové jsou typičtí dlouhým ocasem zakončeným štětičkou chlupů. Přírodní zbarvení je hnědobéžové, na břiše světlejší, černé oči, drápky a štětička na ocase. V zajetí se podařila vyšlechtit různé barevné varianty. Rozdíl mezi pohlavími je zřetelný, sameček má větší vzdálenost mezi močovým a řitním otvorem.
Chování: Živá, hbitá zvířátka, jsou aktivní po celý den i noc. Žijí ve skupinách až o 20 členech, v přírodě si budují rozsáhlé podzemní labyrinty. Jsou zvědaví, snadno ochočitelní, nemají ve zvyku kousat. Je vhodné chovat alespoň dvojici, samotný pískomil trpí a mohou se u něj vyskytnout poruchy chování. I samečci se spolu snesou, pokud jsou spolu od mala, nebo pokud na každého připadnou alespoň dvě, lépe tři samičky a mají se kde ukrýt. Ani březí samičky neoddělujeme, ostatní členové skupiny rodičce pomáhají. Mláďata jsou kojena 4 týdny, ale od samičky mohou být oddělena až v šesti týdnech.
Krmení: Semena a zrní (oves, pšenice, ječmen, proso, kukuřice, v malém množství slunečnice) hlávkový salát, mrkev, celer, okurka, jablko, banán, pampeliškové listy
Zpestření – tvaroh, tvrdý sýr, vařené vajíčko, mouční červi, větvičky z ovocných stromů
NESMÍ: citrusové plody, způsobují kožní problémy
Ubytování: Minimální rozměry terária nebo klece je 50x40x40 cm pro jeden pár, s každým dalším obyvatelem je třeba rozměry o 1/3 zvětšit. Pískomilové jsou velmi dobří skokani, proto je nutné terárium svrchu zakrýt. U klece je zase třeba dohlédnout, aby mezerami mezi mřížemi nemohli prolézt. Jako podestýlka se osvědčily hobliny, vyšší vrstva – rádi hrabou. Je vhodné jim přidávat seno – rádi si z něj staví hnízda. Různé úkryty a prolézačky.
Nezbytná péče: Jejich ochočení vyžaduje každodenní fyzický kontakt. Při braní do rukou je třeba dávat pozor na ocas – při necitlivém uchopení koneček může odpadnout, jedná se o obranu před predátory a pískomilovi to neublíží, nicméně koncová štětička už nikdy nedoroste.
Zajímavosti: Největší skok, který se pískomilovi povedl, byl půl metru do výšky
Zdroj: www.klubddt.info
Náhledy fotografií ze složky Pískomil
MUJ MYSACEK
(Ludek smrcek, 2. 6. 2011 16:36)