Jdi na obsah Jdi na menu
 


Symsly naší kočičky

1. 10. 2008

SMYSLY KOČKY

 

Zrak

 I přesto že oko kočky má mimořádné schopnosti, není pravda, že kočka vidí ve tmě. Je sice schopna vidět za šera, ale při absolutní tmě nevidí ani kočka. Vděčí za to speciálnímu utváření některých částí oka. Na cévnaté vrstvě za sítnicí (cévnatce) je políčko tvořené speciálními buňkami, které mohou odrážet i sebemenší množství světla a tak je i velmi malé množství světelných paprsků odráženo na sítnici a vzniká zrakový vjem. Druhou příčinou dobrého zraku naší kočičky je to, že její zornice má schopnost měnit svoji velikost. Když je intenzívní světlo má zornice štěrbinovitý tvar, a za šera je zornice obrovská a zaujímá téměř celou plochu duhovky. To umožní maximální vstup světelných paprsků do oka.  


Sluch

 Sluch je druhý nejlépe vyvinutý smysl naší kočičky. Kočka slyší zvuky od 30 do 45000 Hz. Od lidského ucha liší nejvíce v oblasti vysokých tónů. Sluchový orgán kočky se skládá z ušního boltce, zevního zvukovodu, středního ucha se sluchovými kůstkami a z vnitřního ucha, u něhož je kromě sluchového orgánu uloženo také statické ústrojí. Když kočka padá dolů, vždycky se potočí tak, aby dopadla na všechny čtyři a to díky statickému ústrojí. Neplatí to však při pádu z hodně malé výšky, to se totiž kočka nestačí otočit a když padá zase z moc velké výšky, může si způsobit zlomeniny.

Čich
 Mezi živočicha s velmi dobrým čichem řadíme i kočku, ovšem její čich není tak dobrý jako u psa. Kočka má plochu čichové sliznice dvakrát větší než člověk.  Kočka umí také větřit, Větření, kterému můžeme také říct flémování, je vnímání, které je na rozhraní čichu a chuti. Má význam pro sexuální i potravní vjemy. Jacobsonův orgán, který člověku zůstal jako nefunkční rudimentární náznak, umožňuje kočce toto vnímání. Má-li kočka otevřenou tlamičku a pysky stažené dozadu, znamená to, že větří. Větření můžeme nejčastěji pozorovat u kočiček v říji.

Hmat
 Hmat je zprostředkován receptory, které jsou uloženy v hluboké vrstvě kůže kočky. K ohmatání cizích předmětů používá kočka tlapky, ve kterých je nejvíce těchto receptorů. Kočičí receptory snesou větší teplo než lidské. Mezi další hmatové orgány patří, lidově nazývané vousy, hmatové chlupy. Hmatové chlupy jsou na tvářích, po boku hlavy, nad očima a na spodní straně předních končetin. Těmito orgány je kočka schopna vnímat kromě hmatu také atmosférický tlak.


Chuť

 Většina vědců tvrdí, že chuť je nejslabším smyslem kočky. Hodně majitelů těchto roztomilých tvorů by mohla polemizovat, protože kočka má své oblíbené jídlo a její jazýček bývá často mlsný. Říká se, že kočka nemá vyvinuty receptory pro sladkou chuť, a nedokáže ji tedy vnímat.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář